Érdekel, hogy milyen színházi élményeket tartogat az új évad? Mire mindent láthatsz, ha bérletet vásárolsz? Íme egy kis ízelítő:
A jegyzőkönyv (r: Barabás Árpád)
Tracy Letts Pulitzer-díjas amerikai színész, drámaíró darabja látszólag egy amerikai kisvárosi önkormányzat heti, eseménytelennek ígérkező ülését mutatja be. A jegyzőkönyv a felszín alatt azonban egy fanyar vígjáték a kisvárosi politikáról, hatalmi machinációinkról, kisszerűségeinkről és valódi sérelmeinkről, miközben arra is rákérdez, hogy mi mindent lennénk képesek megtenni azért, hogy ne váljunk a történelem veszteseivé.
Hegedűs a háztetőn (r.: Erwin Șimșensohn)
A musical világának egyik csúcspontja, 1964-es New York-i ősbemutatója óta állandóan jelen van a világ színpadain. A nagysikerű darab története egy kis ukrán faluban, Anatevkában játszódik az 1900-as évek elején. Reb Tevje történetét bizonyosan sokféleképpen el lehet mesélni, annyi azonban kétségtelen, hogy történetében ott van mindannyiunk századokra vissza- és előretekintő közös története.
Veszett fejsze (r.: Mohácsi János)
Csavaros logikájú, fergeteges komédia a klasszikus vígjáték hatásmechanizmusaival. A darabbeli színészek Robert Radcliffe Szopottgombóc című bohózatának bemutatójára készülnek, amikor eluralkodik a káosz: miközben az egymást megtéveszteni próbáló szereplőket figyeljük, megismerhetjük kisszerű praktikáikat, mulatságos cselszövéseiket, magánéleti csalásaikat és csalódásaikat, vagy mindannyiunkéit.
Száll a kakukk fészkére (r.: Vladimir Anton)
A Ken Kesey kultikus regényének feldolgozása nyomán létrejött, Dale Wasserman által színpadra álmodott darab egy elmegyógyintézetben játszódik, ahol a hétköznapok kontrollált és kiszámítható egymásutániságát egy új páciens érkezése zavarja meg. McMurphy faragatlan, de élettel teli viselkedése a feje tetejére állítja a megszokott viszonyokat, merészen áthágja az intézmény szabályait, lázad és provokál. Ő az egyetlen, aki még nem törődött bele a helyzetébe. A többi beteg lassan vezetőként tekint rá és lelkesen bátorítják az elnyomó rendszer szimbólumává vált Ratched nővér elleni harcában. A tétek egyre nőnek, a remény egyre veszélyesebb, míg lassan kirajzolódik az ember alapvető kiszolgáltatottsága és tehetetlensége az elnyomó gépezettel szemben.
Műsoron tartott kamaratermi előadásaink mellett két újdonsággal is készülünk:
Pillanatfelvétel (r.: Vladimir Anton)
Kivel vagyunk képesek együttérezni: a szomszéd szobában ülővel még igen, de vajon a szomszédunkban lakóval, a szomszédos város, a szomszédos ország, vagy a szomszéd kontinensen élők fájdalmával? Marad-e idő átérezni egymás szenvedését?
A Pillanatfelvétel fontos, az élet minden területét érintő morális kérdéseket vet fel, emberi léptékben. A darab döntésekről és kompromisszumokról szól, amelyeket mindannyian meghozunk: a szerelemben, a munkában és a háborúban.
Színházunk továbbra is kitüntetett figyelmet fordít a helyi rendezőkkel, színházi emberekkel zajló munkára: Bordás Attila koreográfus, rendező, előadóművész, oktató; 2017-től a CAMP – Contemporary Artistic Movement Platform nemzetközi mozgásművészeti tábor igazgatója és művészeti vezetője, a LEVEGŐT! című költészetnapi műsorunk rendezője idén stúdiótermi előadással mutatkozik be nálunk.
Színház az egész világ, avagy van élet a színházépületen túl is: alternatív terekben játszódó, lakás- és kocsmaszínházi előadásokkal készülünk ebben az évadban.
Hisszük, hogy a színháznak feladata, hogy azon gondolkodjon, hogyan tud közösséget teremteni az előadásokon túl is: ebbe a kísérletbe illeszkednek majd osztálytermi előadásaink, amelyek célja egyrészt irodalmi művek tantermi adaptációja, másrészt az előadások kapcsán olyan (akár tabu)témákat igyekszünk majd diskurzus tárgyává tenni középiskolások számára, amelyekről a nyilvánosság más fórumain nemigen beszélhetnének.
Válts te is bérletet, legyünk közösen részei ennek a vidámnak és változatosnak ígérkező évadnak!